Simay Bülbül Tasarım Tekstil Organz. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Moda tasarımcısı Simay Bülbül Sarıpınar, koleksiyonlarında ağırlıklı olarak deriyi kullanarak ve özellikle deri ile örmeyi bir arada sunarak ülkemiz moda tasarım sektörüne farklı bir bakış açısı getirmiştir. İngiltere ve Hollanda’da aldığı eğitimlerde kazandığı vizyonunu ve tasarım alanında yaptığı çalışmalara dayanan birikimlerini kendi koleksiyonlarında bir araya getiren Simay Bülbül ayrıca çeşitli firmalara tasarım ve marka danışmanlığı hizmeti vermenin yanı sıra eğitim, film, ve çeşitli sanat aktivitelerinde bulunmaktadır. 2003 Derisigner (Deri Tasarım Yarışması) Türkiye birincisi olan Simay Bülbül Sarıpınar, tekstil ürünleriyle bir bütünlük içinde tamamladığı deri koleksiyonlarıyla sadelik ve farklılığı bir araya getiriyor.

2001 yılından beri moda sektörünün içinde aktif olarak çalışan Simay Bülbül Sarıpınar, ilk olarak 2007 yılında kendi adıyla ve etiketiyle tasarımlar yapmaya başladı. Marka kimliğini “Bohem Şıklık“ olarak tanımlayan tasarımcı, kendi yolunu arayan veya bulmuş olan, tasarımı hisseden, kalıpların dışında yaşamayı seven kadınları giydiriyor. İlk defilesini 2008 yılında ‘’Makaralardan Kopardığımız Masallar’’ koleksiyonu ile Garage İstanbul’da gerçekleştiren Simay Bülbül, 2009 yılı itibariyle İstanbul Fashion Days, İstanbul Week ve Mercedes Benz Fashion Week İstanbul organizasyonlarında düzenli olarak yer aldı. 2010 İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Türkiye’yi temsil etmek üzere, Almanya’nın Ruhr kentinde de bir defile gerçekleştiren Simay Bülbül Sarıpınar, 2011 yılında Saraybosna’da gerçekleştirdiği defilenin ardından Türkiye’yi temsilen Kore’de Dünya fuarında Ece isimli koleksiyonunu sundu.

2012 yılından bu yana Moda Tasarımcıları Derneği yönetimkurulu üyesi olarak görev almakta olan Simay Bülbül Sarıpınar, moda tasarımı dışında da birçok markaya proje tasarlayan Fikriperver Ajansı, Perveran (konsept mağaza), Muhterif (konsept mağaza), KSKM (Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi), Kırmızı Karavan markalarının kurucu ortağıdır. 2012 yılından beri koruma altındaki çocuklarla ilgili gönüllü çalışmalarda bulunan Simay Bülbül Sarıpınar 2018 yılındakoruyucu aileliğin farkındalığı ve koruma altındaki çocukların gelişimleri için Kırmızı Çocuklar Derneği’ni kurmuştur.

Kültür mirası zanaatlerle özgün tasarımın yeni adresi: PERVERAN

Geçmişin sanat ve zanaat birikimi, Simay Bülbül Sarıpınar’ın özgün tasarımları ve alanında en iyi ustaların işçiliğiyle Perveran markası altında bugün yepyeni, zarif formlara kavuşuyor.  
Türkiye’nin dört bir yanından eski ve bir kısmı unutulmaya yüz tutmuş zanaatleri, yaratıcı tasarımlar ve ustalarının eşsiz işçiliğiyle yeniden canlandırmaya kendisini adamış bir marka Perveran. Moda tasarımcısı Simay Bülbül Sarıpınar’ın tasarladığı el dokumasından yapılmış kıyafetlerden deri kapaklı defterlere, mermer objelerden telkari ayraç ve bardak altlıklarına, tığla örülmüş deri sepetlerden sabunlara 300’ü aşkın tasarım ürüne sahip.

10 farklı ilden el işçiliği, Nevşehirli kadınlara istihdam
Dekorasyon ve giyimi kapsayan 300’den fazla ürün için 15’e yakın zanaatkarla çalışan Perveran markasının tasarımlarında şu zanaat ustalarının emeği var: Telkari (Midyat, Mardin), keçe (Afyonkarahisar), cam (İstanbul), seramik (İstanbul), mermer ve taş oymacılığı (Kırşehir), tel kırma (Nevşehir), dantel (Nevşehir), dokuma (Buldan, Denizli ve Hatay), sepet (Trabzon), sabun (Adana) ve yemeni (Gaziantep). Simay Bülbül Sarıpınar’ın orijinal tasarımları ayrıca Kapadokyalı ve Nevşehirli kadınların tel kırma ve dantel işleriyle bir araya geliyor. Bölge kadınlarına istihdam sağlayan Perveran markasının kıyafet ve hediyelik eşya tasarımlarında el dokuması kumaşlar, deriyle örülmüş tığ ve dantel işleri dikkat çekiyor.

Desteğe ihtiyacı olan her çocuğa sağlık ve eğitim başta olmak üzere hayatının her alanında yardım eli uzatmayı amaçlayan Kırmızı Çocuklar Derneği, çocuk eksenli bir sosyal sorumluluk projesidir. Çocukların toplum içerisinde sevgi ve mutlulukla büyüyebilecekleri bir ortam hazırlayıp, sağlıklı bir kişilik kazanmalarını ve iyi eğitim almalarını sağlamak; güven duyabilecekleri bir iletişimle ihtiyaç duydukları her konuda onlara destek olmak ve gelişimlerine katkıda bulunmak derneğin en önemli amaçları arasında yer almaktadır.

Biyolojik ebeveyn olmanın yanı sıra 2016 yılından bu yana korucu ailelik de yapan Sarıpınar çiftinin, tüm çocukların koşulsuz sevgi ve güven ortamında büyümeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle kurduğu dernek, şimdi pek çok çocuğa umut olmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda, Kırmızı Çocuklar Derneği Koruyucu Ailelik Programı da hayata geçirildi.

Tüm çocukların koşulsuz sevgi ve güven ortamında büyümeleri için çalışan Kırmızı Çocuklar Derneği, Koruyucu Ailelik Programı ve çocukların tasarladıkları ürünlerden oluşan Kırmızı Karavan markasıyla etki alanını büyütmektedir.

İstanbul Seyrantepe’de depo fonksiyonuyla hizmet vermiş olan bina; Sarıpınar Şirketler Grubu tarafından 2018 yılında alındıktan ve bir süre depo fonksiyonu ile kullanıldıktan sonra, 2019 yılında HANGARİST adı altında gösteri ve etkinlik merkezi olarak dönüştürülmüştür.

HANGARİST, 445 m2’lik Hall A, 670 m2’lik Hall B, 140 m2’lik arka bahçe, 410 m2’lik yan bahçe ve 85 m2’lik ön bahçeden oluşmaktadır. Yan bahçe aynı zamanda otopark alanı olarak da kullanılabilmektedir.

Fotoğraf çekimleri, klip, dizi/film çekimleri, toplantı ve lansmanlar, sergi ve etkinlikler için uygun olan HANGARİST binası, mimari yapısı ve farklı seçenekler sunan kullanım alanları ile de ilgi çekmektedir.

Yenilikçi fikirlerimizle ilklere imza atarak fark yaratan projeler hazırlıyoruz. Alışılageldiğin dışında global bakış açısına sahip ulusal ve uluslararası projeler hedefleyen deneyimli ve uzman kadrosu ile multidisipliner bir kreatif ajansıdır.